Meie pärand
1649. aastast tänapäevani.
17. sajandil asutati Soomes mitmeid rauatehaseid. Suured metsaga kaetud alad Põhja regioonis koos taltsutamata vee-energia ja heade veeteedega tegid sellest piirkonnast ideaalse rauatööstuskeskuse Soomes. 1630. aastatel asutati Antskogi rauatehas ja sellele järgnes 1641. aastal tehas Billnäsis. Fiskarsile pandi alus 1649. aastal ja täna on see üks vanemaid ettevõtteid läänemaailmas.
Fiskars Group
Fiskars kuulub Fiskarsi kontserni, mis on sise- ja välistingimustesse mõeldud kodutarvete disainkaubamärkide ülemaailmne kodu. Üheskoos, kantuna meie palavast armastusest kaubamärgi vastu, tarbijakesksusest ja tulevikku suunatud püüdlustest luua uut klassikat, pakume nauditavaid hetki meie peamise eesmärgi – teedrajava disaini seltsis, mis muudab argipäeva eriliseks.
Fiskars kuulub Fiskarsi kontserni, mis on sise- ja välistingimustesse mõeldud kodutarvete disainkaubamärkide ülemaailmne kodu. Üheskoos, kantuna meie palavast armastusest kaubamärgi vastu, tarbijakesksusest ja tulevikku suunatud püüdlustest luua uut klassikat, pakume nauditavaid hetki meie peamise eesmärgi – teedrajava disaini seltsis, mis muudab argipäeva eriliseks.
Otsid uut tööd?
Tagasihoidlikud algusajad
Kõik sai alguse aastal 1649, kui Peter Thorwöstele anti eesõigus seada Fiskarsi külas sisse kõrgahi ja sepikoda.
Rauast vaseni
1783. aastal võttis perekond Björkman rauatehase üle ja tootmine keskendus lähedalasuvast vasekaevandusest pärit vasemaagi töötlemisele.
Uuenduste aeg
1832. aastal rajati Fiskarsisse Soome esimene söögiriistade valmistamise tehas, et laiendada tootevalikut kahvlitega ja varsti maailma lemmikuks saanud kääridega.
Masinaehituse pioneer
Fiskars oli taas esimene, kui 1837. aastal rajati külla masinatsehh ja alustati maailma ühtede esimeste auruvedurite tootmist.
1649 - asutati Fiskarsi rauatehas
Kui rauatehas Fiskarsisse rajati, oli Soome Rootsi võimu all ja Rootsi oli 17. sajandil üks Euroopa suuremaid rauatootjaid. 1649. aastal anti Peter Thorwöstele eesõigus ehitada Fiskarsisse kõrgahi ja auruvasar, et hakata valmistama malmist ja sepistatud tooteid. Rauamaak, mida Fiskarsis kasutati, toodi sisse peamiselt Stockholmi saarestikus asuvast Utö kaevandusest. Suurem osa toodetud rauast transporditi Rootsi, et see Stockholmi vanalinnas asuval Rauaturul maha müüa. Fiskarsis valmistati rauast ka naelu, traati, nuge, kõplaid, rattaid ja muid asju.
Kaheksateistkümnes sajand - rauatehasest vasetehaseni
1783. aastal võttis perekond Björkman rauatehase üle ja tootmine keskendus lähedalasuvast Orijärvi vasekaevandusest pärit vasemaagi töötlemisele. 19. sajandiks oli Orijärvi kaevandusse jäänud alles vähe vasemaaki, mida kaevandada ja seetõttu suleti kõrgahi 1802. aastal. Sestpeale pole Fiskars`i külas rauda toodetud.
1822 - Fiskarsis algab Julini pere ajastu
1822. aastal ostis Turust pärit apteeker Johan Jacob Julin (hiljem von Julin) Fiskars`i rauatehase ja küla. Tema ajal arendati rauatehast aktiivselt ja tootmises keskenduti raua töötlemisele. 1832. aastal asutati Fiskarsis Soome esimene söögiriistatehas ning lisaks nugadele hakati valmistama kahvleid ja kääre. 1837. aastal oli Fiskars Soomes jälle esimene, kui külla rajati masinatsehh. 1830. aastatel valmistati tsehhis Soome esimene auruvedur. Fiskars`i reformide ja uuenduste elluviimise traditsiooni juured on just sellest perioodist pärit. Julini omanikuks olemise ajal toimusid ka mitmed sotsiaalsed reformid ning rauatootmise küla sai oma kooli ja haigla. Ka põlluharimine arenes külas jõudsalt. Fiskarsil oli märkimisväärne mõju Soome põllumajanduse arengule ja omal ajal tootis Fiskars`i adratsehh üle miljoni adra. Julini juhtimisel sai Fiskars tuntuks oma majapidamis- ja farmitoodetega ning Fiskars`i nimi oli kõrge kvaliteedi sünonüümiks.
Fiskars kasvab ja areneb
Fiskars kasvas, kui ostis Inha tehase Ähtäris ning ettevõtted Billnäs Bruk Ab ja Oy Ferraria Ab.
Julini perekonna ajastu
Johan ja Albertina Julini vanim poeg sündis 5. augustil 1787. Tema ristinimi oli Johan Jacob Julini, kuid ta kasutas alati nime John. 1849. a tõsteti ta aadliseisusesse ja tema aeg osutus rauatööstuse ajaloos üheks tähtsamaks.
Parem teras paremate tööriistade tarbeks
Fiskarsi tootlikkus suurenes, kui arendati uusi terasetöötlemismeetodeid. Tootevalik laienes ja asutati Soome esimene metallvedrude tehas.
Fiskars noteeritakse börsil
1915. aastal noteeriti Fiskars Helsingi börsil. Aktsiatõend nr 377, Albert von Julini märgitud.
1883 - Fiskarsist saab aktsiaselts
Pärast J. J. Julini surma juhtis rauatehast eestkostejuhatus. Vähehaaval kogunes juhtimine Emil Lindsay von Julini kätte ja asutati aktsiaselts Fiskars. 1915. aastal noteeriti Fiskars Helsingi börsil.
1918 - Fiskars kasvab ja areneb
Rauatehase tootlikkust suurendati täiustatud terasetöötlemismeetodite arendamisega ja valtspingi uuendamisega Åminneforsis. Tootevalik laienes ja Fiskars rajas Soome esimese metallvedrude vabriku. Ettevõte ostis ka Inha tehase Ähtäris ning ettevõtted Billnäs Bruks Ab ja Oy Ferraria Ab.
1929 - suur aktsiaturu krahh ja langus
1929. aastal tabas Soome majandust suur aktsiaturu krahh ja see aeglustas Fiskars`i laienemist. Krahhi mõju ulatus Soomes 1930. aastate keskpaigani. Alles Teise maailmasõja lõpus viis Fiskars`i juhtkond ellu plaani muuta ettevõtte struktuuri, et alustada masstootmisega.
Masstootmise algus
Pärast suure depressiooni ja II maailmasõja üleelamist õnnestus Fiskarsi juhtkonnal viimaks ellu viia ettevõtte ümberstruktureerimise plaan ja alustada masstootmisega.
Esimesed oranžid käepidemed
Olles kogunud metallivaldkonnas teadmisi, jõudnud ülevõtmiste teel plastmassini ja soov katsetada viis Fiskarsi 1967. a maailma esimeste plastmassist käepidemetega kääride tootmiseni.
1967 - Fiskars laskis välja maailma esimesed plastmassist käepidemetega käärid
Oranžide käepidemetega käärid on üks Fiskars`i tuntumaid tooteid. Kuid miks otsustati teha kääride käepidemed oranžid?
1967. aastal, kui põhimudel oli juba tootmiseks valmis, tahtis disainer, et käärid oleksid kas mustad, punased või rohelised. Kui prototüüp tootmisse läks, otsustas masina operaator, et kasutab ära masinas oleva oranži värvi. See tähendas, et prototüübid valmistati nelja eri värvi, millest oranž ja must olid kõige populaarsemad. Tuli langetada otsus. Korraldati ettevõttesisene hääletus, mille tulemusena sündisid Fiskars’i oranži käepidemega käärid.
Värv Fiskars Orange™ registreeriti ametlikult kaubamärgina Soomes 2003. ja USA-s 2007. aastal.
1977 - USA-s asutati Fiskars`i käärivabrik
Fiskars`i laienemine algas käärivabriku asutamisega Ameerika Ühendriikides. Enda sisseseadmine maailma tugevaimas majanduses, USA-s, osutus õnnestunud valikuks. See on pannud aluse rahvusvahelisele kaubandusele, kasvavale turule ning väärtuslikule äri- ja töökogemusele.
Ema erikäärid
Meie kerge ja ergonoomiline disain toimis nii edukalt, et paljud koduõmblejannad peitsid neid eriprojektida tarbeks ülejäänud pereliikmete eest.
Saabumine uude maailma
Oranži käepidemega kääride edule tuginedes algas 1977. a Fiskarsi laienemine tehase rajamisega USA-sse.
Amplify™ käärid
Meie imelised Amplify™ käärid pakuvad tuttavat oranži käepideme tunnet koos jõulise disainiga, lõigates puhtalt läbi paksude materjalide, millest teised käärid jagu ei saa.
Auhinnatud disain
Fiskarsi tööriistad on võitnud järgmisi auhindu: Red Dot Awards, Good Design Awards, Popular Mechanics Green Design Awards, Ease-of-Use Commendations jpm.
Rahvusvaheline kaubamärk
Meie ikoonilised oranži käepidemega käärid on saanud ametliku kaubamärgi kaitse USA-s, Soomes ja Kanadas, kindlustades selle, et meie käepidemed on ainsana oranžid.
Müüdud üle miljardi
Meie oranži käepidemega kääride imeline disain on teinud nad lemmikuks üle maailma ja neid on alates 1967. a müüdud üle miljardi.
Koht kunstnikele
Seppade, tööstusdisainerite, keraamikute, klaasi- ja teiste kunstnike eklektiline kooslus peab Fiskarsi küla oma koduks.
Sihtkoht kõikide meelte jaoks
Fiskarsi külas on olemas kõik - huvitavad näitused ja üritused, ilus loodus ja kvaliteetsed poed, kus müüakse kohalike tootjate jooke ja toite, mida on võimalik nautida aasta läbi.